Su Kaçağı Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Su Kaçağı Bulma Nasıl Yapılır ?

Su kaçağı bulma işlemi için kendi kendinize veya profesyonel ekiplerden destek alarak çözüm bulabilirsiniz. Küçük su sızıntıları zamanla çok büyük sorunlara neden olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Ev ve iş yerlerinizde nereden su kaçağı olabileceği ile ilgili detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

Öncelikle kendi kendinize evinizde su kaçağı olup olmadığını tespit etme yöntemlerini paylaşacağız. Ardından profesyonel ekiplerden destek alınarak nasıl su kaçak tespiti yapılacağını öğrenebilirsiniz.

termal kamera su kaçağı

Kendi Kendinize Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

1.Su faturalarını karşılaştırın ve kontrol edin.

Küçük su sızıntıları aylık süreye vurulunca belli bir fark oluşabilir. Kendi kendinize su kullanım durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Bariz bir fark ( m3) görürseniz su kaçağına işaret olabilir.

Bu yöntem daha ziyade bahçe ve açık alanlarda geçerli bir yöntem olarak kullanılabilir. Bu yöntem ile su kaçağı olduğunu fark edebilirsiniz ama su kaçağının yerini bulmak için farklı uygulamalar denemeniz gerekir.

su faturalarını karşılaştırın

2.Su sayaçlarını kontrol edin su kaçak tespiti

Evinizde bulunan tüm su musluklarını tuvalet musluklarını, çamaşır makinenize ve bulaşık makinesi gibi su bağlantılı cihazları kapatın. Ardından su saatinin ekran görüntüsüne fotoğraf çekin. Bir saat sonra bir kez ve ki saat sonra yeniden su saatinin ekranına fotoğraf çekin. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları karşılaştırın eğer arada bir fark var ise evinizde su kaçağı olduğuna işarettir.

3.Klozet tankına boya koyarak kaçak bulma.

Evinizde su kaçağının olduğu yegane yerlerden biride tuvaletlerdir. Klozet rezervuarında olan su contaların yıpranması nedeni ile tuvalete su sızıntısı olabilmektedir. Su kaçağını bulmak için rezervuara gıda boyası gibi renkli sıvılar koyduktan sonra beklenir. Eğer rezervuardaki renkli sıvı tuvalet içine sızıyorsa bu klozetin su kaçağına sebep olduğunun göstergesidir. Bu durumda su tesisatçı ihtiyacınız olacaktır.

klozet tankını kontrol edin

4.Kombi hattını kontrol ederek su kaçak tespiti

Su kaçaklarının en çok olduğu bölüm kombi ( kalorifer ) hattıdır. Kombi cihazından başlayarak kalorifer peteklerine kadar su hattı kontrol edilmelidir. Şayet bir su sızıntısı var ise duvarda boya kalkması alt katlara su sızıntısı belirgin bir şekilde görülür. Şayet su sızıntısı işareti var ise tesisatçıdan yardım almanız önerilir. Kendi kendinize yapacağınız müdahaleler kombi, tesisat boruları veya kalorifer peteklerinde çok daha büyük soruna yol açabilir.

5.Makine su giriş çıkışlarını kontrol edin.

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi cihazların su giriş çıkışları potansiyel su kaçağı yerleridir. Makinenizin arka bölümünde yer alan su giriş çıkışlarını iyice kontrol edin. Eğer nem ve küf görülürse bu su kaçağına işaret olabilir.

Genel Su Kaçak Bölgeleri

Ev veya iş yerlerinizde su kaçakları varsa bu bir şekilde belli olabilir. Eğer su kaçağı var ise su kaçağı olan yerlerde boya kabarması, parke şişmesi, boya renk değişimi, nem kokusu ve rutubet kokusu belirlenebilir.

Profesyonel Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

1.Termal Kamera ile su kaçak tespiti

Termal kamera ile su kaçak tespiti kırmadan tıkanık açma için en etkili bilinen yöntemdir. Termal kamera ile tesisat kaçaklarının yeri kolaylıkla tespit edilebilir. Evlerin zemin yapılarında su ve nem kaçakları en doğru tespit etmek için termal kameralar kullanılır.

Termal kamera hizmeti her su tesisatçısında bulunmayabilir. Termal kameralar son derece pahalı cihazlar olduğundan tüm tesisatçılarda bulunmayabilir. Su kaçak yerinin tespitinde kolaylık sağlayan termal kameralar su kaçaklarında tesisatçıların en büyük yardımcısıdır.

termal kamera ile su kaçağı bulma
termal kamera ile su kaçağı tespiti

2.Akustik ses cihazı ile su kaçağı bulma

Akustik ses cihazı ile su kaçak tespiti termal kamera ile su kaçağı tespiti yapılamadığı durumlarda kullanılabilir. Aksutik ses cihazı çalışma mantığı ultrasonik ses dalgalarını algılayarak su kaçağını belirlemektir. Beton arkasında veya kalın bir örtü altında su kaçaklarını kolaylıkla tespit edebilir.Akustik ses cihazları son derece pahalı ekiplanlardır.Bu ekipmanlarda termal kameralar gibi su tesisatçılarında bulunması başarılı sonuçlar için gereklidir. Kırmadan su kaçağı bulma su kaçağının vereceği hasarları önüne geçebilmek için akustik ses cihazları su tesisatçıları için yardımcı elemandır.

3.Basınçlı su testi ile su kaçağı bulma

Su borularında oluşan küçük delik veya çatlaklar nedeni ile bazen su kaçağı tespit edilemeyebilir. Bu durumda kaçağını daha görünür yapmak için su hattına normal su basıncı ( bar) dışında ek olarak su basıncı uygulanır. Akabinde akustik ses cihazı veya termal kamera ile su hatları ve banyo mutfak denetlenir. Su basıncı çok fazla verilmemesi gereklidir. Özellikle eski binalarda su hattına fazla su basıncı vermek yeni su kaçaklarına neden olabilir.

Basınçlu su ile su kaçağı tespit yöntemi detaylı bilgiye ulaşacağınız yazımıza göz atabilirsiniz.

basınçlı su testi

4.Kanal Görüntüleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespit Yöntemi

Kameralı su kaçak tespiti tüm cihazların erişemediği bölgelerde adeta tesisatçıların en büyük dostu durumunda olur. Termal kamera su detektörleri gibi cihazlar binaların ana su hatlarında, tuvalet boru hattı, havalandırma alanları, havuz alanları ve merdiven hava sahanlığında kamera ile su kaçağı tespiti çok işlevseldir.

Kanal görüntüleme Cihazıyla Su Kaçağı tespit Yönetimi ile İlgili Yazımıza Göz Atın.

kameralı su kaçak tespiti
Kırmadan Su Kaçak Tespiti Mümkün mü?

Kırmadan su kaçağı bulma artık % 100 mümkün. Su kaçaklarını kırmadan nokta atışı olarak buluyoruz. Bulduğumuz su kaçaklarını bulmakla bırakmıyoruz. Su kaçaklarını hemen tamir ediyoruz.

Kırmadan su kaçağı bulma yöntemlerimizi ve tamiri ile ilgili detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri Nelerdir?” hakkında 37 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp